Eltek Elektrik Enerjisi İthalat İhracat ve Toptan Tic.A.Ş.

Elektrik piyasasında toptan elektrik alım ve satım, ithalat ve ihracat faaliyetlerinde yer almak amacıyla 2003 yılında Eltek Elektrik Enerjisi İthalat İhracat ve Toptan Ticaret A.Ş. kurulmuştur. Başlangıçta şirkete %46 oranında kurucu ortak olarak iştirak edilmiş ve 2010 yılı itibarıyla hisse payı %100`e çıkarılmıştır.

Eltek Elektrik Enerjisi İthalat İhracat ve Toptan Tic.A.Ş. tedarikçilerden (Üreticiler, diğer toptancılar ve sistem) elektrik enerjisi alıp serbest tüketicilere satış faaliyetini aktif olarak sürdürmektedir.

Menzelet Kılavuzlu Elektrik Üretimi A.Ş

2018 yılı Mart ayında, Kahmaranmaraş’taki Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santralleri Entek bünyesine katıldı. İki santralin özelleştirme ihalesi 2017 yılı Eylül ayında yapıldı. En yüksek bedeli Entek Elektrik verdi. Toplam 178 MW kurulu güce sahip iki santralin satın alma işlemi, ülkemizde 2017 yılında yerli yatırımcıların gerçekleştirdiği en büyük satın alma işlemi oldu. İki Santralimiz, iştirakimiz olan Menzelet ve Kılavuzlu Elektrik Üretimi A.Ş. bünyesinde üretim faaliyetine devam etmektedir.

Enspire Enerji Yatırımları ve Hizmetleri A.Ş.

Ağustos 2021’de Entek Elektrik tarafından satın alınan Süloğlu Rüzgar Enerji Santrali ile birlikte alınan yatırım şirketinin ünvanı Enspire Enerji Yatırımları ve Hizmetleri A.Ş. olarak değiştirilmiştir. Şirket %100 Entek’e ait olup, yenilenebilir enerji yatırımları yapmayı amaçlamaktadır.

Enkar Doğal Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Balıkesir Karesi’de bulunan Enkar Doğal Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin %100’ü, 2023 yılında Entek tarafından devralınmıştır.

Esinti Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Ekim 2007 yılında Bursa’da kurulan Esinti Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. 2023 yılında çoğunluk hissesi Entek’te olmak üzere, Entek ve Opet tarafından satın alındı. İzmir’de bulunan 50 MW kurulu güce sahip Kınık Rüzgâr Santrali’ni böylece bünyesine dahil eden Entek, ikinci rüzgâr santralini portföyüne eklemiş oldu.